دومین جشنواره فرهنگ عشایر شهرستان خاتم در منطقه چاه براق توتک از توابع بخش مروست این شهرستان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد، در این جشنواره یک روزه که در 10 غرفه برپا شد دستاوردهای عشایر این شهرستان در بخش های مختلف به نمایش گذاشته شد.

رییس اداره عشایر سازمان جهادکشاورزی در این جشنواره گفت عشایر استان در شهرستان های خاتم و ابرکوه هستند که در سال 93 اعتباری بیش از 3250 میلیون ریال را به خود اختصاص دادند

حسن زارع مرمت و بهسازي راه هاي عشايري، آبرساني سيار، خريد علوفه و طرح مطالعه ايجاد سايت دامداري و گلخانه را از عمده فعالیت های سازمان جهادکشاورزی استان برای عشایر این دو شهرستان اعلام کرد و گفت از محل پروژه هاي اسكان عشاير 40 ميليارد ريال اعتبار جهت اجراي ايجاد سايت دامداري هاروني ابركوه و  3000ميليون ريال جهت اجرايي نمودن پروژه ها (آبرساني هاي ثابت، بهسازي راه هاي عشايري و برق رساني محله هاي اسكان) مصوب شده است.

فرماندار خاتم هم دراین مراسم عشایر را مردمانی سخت کوش، پر تلاش و نجیب خواند و خاطرنشان کرد: این قشر زحمت کش همواره در صحنه ها و عرصه های مختلف کشور حضوری تاثیر گذار داشته است.

محمد زاده رحمانی افزود: نقش و حضور این قشر کم توقع جامعه در عرصه تولید و اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است .
این مسئول با اشاره به توانمندیها و ظرفیت های مختلف زندگی عشایری، خواستار رفع مشکلات این قشر زحمتکش و به کارگیری توانمندیهای آنان در توسعه منطقه شد .
مدیر کل دفتر امور روستائی و شوراهای استانداری یزد نیز در این مراسم در سخنانی ، اظهار داشت، نقش عشایر غیور و پر تلاش در صحنه ها و عرصه های مختلف کشور همواره پر رنگ و اثر گذار بوده است.
هادی مقیمی افزود: زندگی این مردم، زندگی همراه با تولید است و چنین روش زندگی که مصرف در آن معنایی ندارد یکی از مهمترین مواردی است که مردمان دنیای امروز از آن غافل بوده و حضور در چنین جوامعی، اندیشه در این خصوص را به آنها یادآوری می کند .
این مسئول افزود: برگزاری این گونه جشنواره ها می تواند در انعکاس خواسته های به حق عشایر و از طرفی معرفی توانمندیهای آنان موثر واقع شود .
برپایی نمایشگاه عکس، مسابقات فرهنگی هنری، جشنواره غذا، اجرای شعر توسط شاعران شهرستان ، موسیقی محلی از جمله برنامه های این جشنواره بود .
نخستین جشنواره فرهنگ عشایر سال گذشته در روستای کرخنگان واقع در بخش مروست شهرستان خاتم
 برگزار شده بود

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد