رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: 450 هکتار از زمین‌های زراعی استان به دانه روغنی کلزا اختصاص دارد و با توجه به ارزش افزوده بالا و کاهش چند دوره آبیاری نسبت به گندم پیش بینی می شود کشت آن در پاییز سال زراعی 98- 97، نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 درصد افزایش یابد .

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد به نقل از ایرنا،سید جمال سجادی پور عصر روز سه شنبه در حاشیه بازدید از مزارع کلزا شهرستان ابرکوه به خبرنگار ایرنا افزود: کشت این محصول از اواخر شهریور ماه آغاز و تا آبان ماه ادامه دارد و ماه‌های اردیبهشت و خرداد نیز زمان برداشت آن است.
وی بابیان اینکه محصول کلزا با قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری می‌شود، تصریح کرد: توسعه کشت این گیاه به خاطر تولید مواد اولیه روغن خوراکی از برنامه های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد اضافه کرد: دانه روغنی کلزا حاوی 40 تا 48 درصد روغن است و به دلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیر اشباع و درصد پایین اسیدهای چرب همانند زیتون، جزو با کیفیت ترین روغن های خوراکی است و نقش مهمی در بهبود تغذیه و سلامت انسان دارد.
وی اضافه کرد: این دانه روغنی با همکاری 265 کشاورز بیشتر در ابرکوه ، خاتم و بهاباد کشت می ‌شود.
وی بابیان اینکه کشت این گیاه در ابرکوه ار رشد خوبی برخوردار است، یادآور شد: خاتم با 217 هکتار (هرات 172 هکتار ، مروست 45 هکتار ) ، ابرکوه با 95 هکتار و بهاباد با 45 هکتار به ترتیب مقام اول تا سوم سطح زیرکشت کلزا را در استان داراست.
وی اظهار داشت: توزیع 300 تن کود شیمیایی و سه تن بذر گواهی‌ شده و پرداخت 25 میلیون ریال تسهیلات سرمایه در گردش در هر هکتار ، به عنوان بخشی از حمایت‌های سازمان جهاد کشاورزی به کشاورزان طرف قرارداد بود .
زمین‌های قابل‌کشت استان 170 هزار هکتار است که در حال حاضر به دلیل تداوم 2 دهه پدیده خشکسالی، کاهش بارندگی و توسعه کشت گیاهان کم آبخواه ، 116 هزار هکتار آن کشت می‌شود.

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد