۱۴ هزار اصله نهال و اندام تکثیری از ۱۴۰ ارقام و ژنوتیپ های برتر و تجاری وارداتی و بومی توسط صندوق حمایت از توسعه نهال در بخش کشاورزی در کشور توزیع می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس گروه نهال و ارقام معاونت امور باغبانی با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده و تفاهم معاونت امور باغبانی وزارتخانه و موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور ۱۴ هزار اصله نهال و اندام تکثیری از ارقام و ژنو تیپ های برتر تجاری وارداتی و بومی در کشور توزیع می شود.

مهندس علی امیر آل محمد هدف از این اقدام را تکمیل و ارتقای سبد ارقام در باغ های کشور و استفاده از تنوع حامل از ارقام در گونه های مختلف باغی دانست.

وی اظهار داشت: در مرحله نخست توزیع ۳۵۰۰ اصله نهال و اندام تکثیری از ۴۲ رقم موجود در بین سهامداران صندوق نهال و همچنین سایر افراد معرفی شده از استان ها توزیع شده است.

آل محمد افزود: این ارقام به منظور ایجاد باغ های الگویی، باغ های سازگاری و همچنین پیش تکثیر ارقام، میان متقاضیان توزیع شده که با توجه به هماهنگی های انجام گرفته از سوی معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و موسسه تحقیقات علوم باغبانی مقرر شد مابقی نهال در سال جاری توزیع شود.

وی تصریح کرد: در راستای توزیع ارقام و ژنو تیپ ها از سال ۹۴ تا کنون بیش از ۸ هزار اصله نهال میوه "به ویدوجا " که برتری هایی در زمینه عملکرد و تحمل به آتشک نسبت به سایر ارقام به دارد در استان های مختلف به منظور ایجاد باغ الگویی توزیع شده است.

رییس گروه نهال و ارقام معاونت امور باغبانی به توزیع بیش از یک هزار اصله نهال گل محمدی از ارقام کاشان ۹۳ و یزد ۹۴ و هفت ژنوتیب نیز اشاره و ابراز امیدواری کرد که در سال های آتی وارد فاز تولید حداکثری ارقام در گل محمدی باشیم.

وی گفت: مشخصالت کامل ارقام و ژنو تیپ های مذکور در قالب فایل Pdf در سایت معاونت باغبانی، دفتر امور میوه های سردسیری و خشک و در بخش نهال و بهبود ارقام بارگذاری و قابل دسترسی است.

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد