رئیس اداره امور عشایری یزد گفت : 7.5 میلیارد ریال وام برای پرداخت به 60 خانوار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص ‌یافت که تا پایان سال 1397 برای رونق کسب و کار به‌ متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، حسن زارع روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از مناطق عشایری ابرکوه به خبرنگار ۱۵ دی افزود: این مبلغ برای تأمین سرمایه در گردش و تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز و فرآورده‌های لبنی اختصاص‌ دارد.
وی اظهار کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون ۱۲ میلیارد ریال وام به هزار و ۳۰۰ خانوار از محل صندوق توسعه ملی برای تأمین سرمایه در گردش و تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز پرداخت‌ شد.
زارع ادامه داد: همچنین ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه از طریق شرکت تعاونی عشایر ، با باز پرداخت چهارساله برای خرید علوفه و نهاده های دامی و جبران بخشی از خسارت‌های ناشی از خشکسالی به متقاضیان پرداخت شد.
رئیس اداره امور عشایری یزد اظهار کرد: با وجود ۲دهه خشکسالی و فقر مراتع ، عشایر سال گذشته، چهار هزار و ۳۸۰ تن فرآورده دامی و لبنی به ارزش حدود ۴۵۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال تولید کردند.
وی اضافه کرد: عشایر منطقه با تلاش‌های خود علاوه بر تولید ۲۵ درصد گوشت قرمز، در تولید ۲۰ درصد صنایع‌دستی استان نقش بسزایی دارند.
رئیس اداره امور عشایری یزد خاطرنشان کرد: امسال با ۶۰۰ میلیون ریال بودجه، چهار باب آب‌انبار ، برای ذخیره آب شرب با ظرفیت هرکدام ۴۰ هزار لیتر در مناطق عشایری ساخته شد.
زارع خاطرنشان کرد: برای تردد عشایر،سالانه افزون بر هزار و ۲۰۰ کیلومتر ایل راه ها تیغ ‌زنی می‌شود که تاکنون افزون بر هزار کیلومتر آن اجرا شده است.
این مسئول یاد آورد شد : در همین مدت برای جایگزینی سوخت فسیلی با اختصاص ۵۰۰ میلیون ریال تعدادی کپسول گاز خریداری و در اختیار عشایر قرار داده ‌شد.
وی ، تأمین آب شرب مورد نیاز دام با هزینه‌ای افزون بر ۲٫۵ میلیارد ریال بودجه از طریق یک هزار و ۳۰۰ دستگاه تانکر ۱۰ و ۱۲ هزار لیتری و همچنین توزیع حدود ۱۴ تن آرد بین عشایر را بخشی از خدمات ارائه ‌شده به عشایر استان بیان کرد.
زارع با اشاره به اهمیت بیمه عشایری عنوان کرد : افزون بر ۷۰ درصد عشایر استان یزد از خدمات بیمه تأمین اجتماعی برخوردار هستند و ۴۰ درصد دام‌های آن‌ها نیز در برابر حوادث مختلف بیمه شدند.
جمعیت عشایر استان که در شهرستان‌های ابرکوه و خاتم زندگی می‌کنند، ۶ هزار و ۳۰۰ نفر شامل یک هزار و ۳۰۰ خانوار است.
عشایر استان از ایلات بختیاری ، خمسه و قشقایی هستند که در پرورش ۱۴۰ هزار رأس دام سبک و ۴۰۰ نفر شتر فعالیت دارند.
عشایر ابرکوه با ۴۲۰ خانوار و ۲هزار نفر جمعیت در مناطق هارونی ، اسفند آباد و فراغه زندگی می‌کنند.
مرکز شهرستان ۵۳ هزارنفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
استان یزد برپای سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، یک ‌میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد