مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد بابیان اینکه سطح زیر کشت ذرت علوفه‌ای در این استان نسبت به سال قبل 20 درصد کاهش دارد، گفت : با پایان کار برداشت این محصول در سال جاری با چهار دستگاه چاپر 20 هزار تن این محصول تولید شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، محمدعلی حاتمی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در ابرکوه بابیان کاهش بارندگی و پر آبخواه بودن این گیاه علت کاهش سطح زیر کشت است ، اظهار داشت: متوسط تولید این محصول در واحد سطح 50 تن و در بعضی مزارع تا 70 تن است .
وی افزود : این میزان محصول از 325 هکتار مزارع استان که بیشتر در شهرستان‌های خاتم و ابرکوه قرار دارد برداشت شد .
حاتمی زاده یادآور شد: ذرت علوفه‌ای برداشت‌شده در دامداری‌ها ذخیره و باکیفیت و ماندگاری بالا استفاده می‌شود.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد با اشاره به تبعات خشکسالی و کم‌آبی ، خاطرنشان کرد: این استان قابلیت کشت نشایی تمام محصولات زراعی به‌جز گندم ، جو و سیب‌زمینی را دارد.
این مسئول با اشاره به اینکه از سال زراعی 1398 محصول ذرت به روش نشایی کشت می‌شود ، خاطرنشان کرد: تولید محصول استراتژیک موردنیاز کشور به‌ویژه محصولات علوفه‌ای از سیاست‌ها و اهداف وزارت جهاد کشاورزی در استان است.
حاتمی زاده تأکید کرد: کشاورزانی که بخواهند سال آتی نسبت به کاشت ذرت علوفه‌ای و دانه‌ای اقدام کنند ، باید علاوه بر توسعه کاشت نشایی نسبت به تجهیز مزارع به آبیاری نوین (تیپ ) از هم‌اکنون اقدام کنند.
وی با اشاره به تبعات خشک‌سالی و افت سطح آب‌های زیرزمینی تصریح کرد: تلاش داریم در کاشت ذرت علوفه‌ای طی سال‌های آتی علاوه بر استفاده بذر جدید از ارقام زودرس که جایگزین بذرهای موجود خواهد شد ، کشت علوفه‌های کم آبخواه را در استان توسعه دهیم.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: افزون بر چهار هزار کشاورز در امر تولید محصول ذرت در استان فعالیت دارند.
اراضی قابل کشاورزی استان یزد 170 هزار هکتار است که به علت کمبود آب و تداوم 2دهه خشک‌سالی، 116 هزار هکتار آن به کاشت انواع محصول زراعی و باغی اختصاص دارد.
استان یزد حدود سه میلیون واحد دامی، 70 هزار رأس گاو شیری و یک هزار و 100 واحد طیور دارد.

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد