به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد آزمایشگاه ایستگاه تحقیقات پسته اردکان به عنوان نخستین آزمایشگاه تخصصی بخش کشاورزی شروع به کار کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت : در این مرکز تحقیقاتی آزمایش های تخصصی در حوزه آب و خاک و آفات و بیماری های باغات پسته انجام خواهد شد.
سجادی پور افزود : برای راه اندازی این مرکز 300 میلیون تومان هزینه شده است و یکی از اقدامات مهمی که می تواند با محوریت مرکز تحقیقات پسته اردکان انجام شود تولید محصولات و فراورده های جدید غذایی با پسته و ارتقاء ارزش اقتصادی محصول پسته برای مردم و کشاورزان است.
وی با اشاره به وجود هشت هزار هکتار باغات پسته در شهرستان اردکان ایجاد این مرکز را مهم دانست و افزود : باغهای پسته اردکان نقش موثری در کنترل آلایندگی ها ، تثبیت شن های روان و کویر زدایی داشته و صرفه اقتصادی قابل توجهی هم برای کشاورزان و مردم دارد.

نماینده مردم اردکان در مجلس هم در مراسم افتتاح آزمایشگاه ایستگاه تحقیقات پسته اردکان به عنوان نخستین آزمایشگاه تخصصی بخش کشاورزی این شهرستان اظهار داشت: کشاورزی نیز باید همگام با صنعت و خدمات رشد و توسعه داشته باشد اما به دلیل بروز مشکلاتی از جمله کم‌آبی، محدودیت‌هایی در این حوزه ایجاد شده است.

محمدرضا تابش با بیان اینکه تحقیقات کاربردی می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد، عنوان کرد: در بسیاری مواقع، تحقیقات کشاورزی به توسعه این بخش کمک کرده و معتقدیم می‌تواند در کاهش مشکلات این بخش نقش موثری ایفا کند.

وی راه‌اندازی ایستگاه‌ها و آزمایشگاه‌های تحقیقات کشاورزی را در راستای تحقق این مهم بسیار مفید خواند و تصریح کرد: فعالیت هدفمند این ایستگاه‌ها می‌تواند منجر به تولید علم و پژوهش‌های کاربردی شود و کشاورزان به عنوان بهره‌برداران این بخش می‌توانند از نتایج آن بهره‌مند شوند.

نماینده مردم اردکان در مجلس با بیان اینکه تحقیقات در حوزه کشاورزی و استفاده از نتایج آن توانسته تا حد زیادی بر بهبود معیشت و وضعیت اقتصادی کشاورزان اثرگذار باشد، عنوان کرد: خوشبختانه شاهد بهبود کیفیت زندگی روستاییان و کشاورزان با توسعه تحقیقات کشاورزی بوده‌ایم.

 

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد